Ülkesinin ABD ile aralarındaki ilişkilere yönelik açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD ile müzakerelerin devam etmesinden yana olduklarını dile getirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD ile aralarındaki serbest ticaret antlaşmasının sürmesinin her iki ülke açısından da önemli olduğunu dile getirdi.

“TİCARETTE GLOBAL STANDARTLARI YÜKSELTMELİYİZ”

Merkel, Greifswald şehrinde bulunan Sanayi ve Ticaret Kurumu’ndaki açıklamalarında, AB ile Kanada arasında imzalanan serbest ticaret akdi sayesinde sosyal, çevresel ve tüketici haklarını garantiye almaya yönelik ölçütlerin kuvvetlendirildiğini dile getirdi.

Avrupa ve ABD’nin dünyadaki iki büyük pazar olduğunu vurgulayan Merkel, AB ve ABD piyasalarındaki gelişmelerin dünya piyasalarına olumlu etki edeceğini ve iki taraf arasında böyle anlaşma yapmasının dünyadaki diğer ticaret anlaşmaları için de iyi bir örnek teşkil edeceğini, standartları yükselteceğini ifade eden Merkel, “Almanya, ABD ile serbest ticaret antlaşması imzalama hususunda ABD ile müzakerelere devam etme niyetindedir” şeklinde görüş beyan etti.

Merkel ayrıca, serbest ve adil ticaret usulünden yana olduklarını, ekonomide korumacılığa karşı olduklarını dile getirdi. Korumacılığın kısa süreçte yararı görülse de, orta ve uzun ölçekte iyi erimli olmadığını savundu.