Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, önümüzdeki ay sandığa gidilecek Almanya’daki Türklere, “Türkiye düşmanı partilere oy vermeyin” diye seslendi.

Erdoğan'ın açıklamalarından sonra Almanya'da Sosyal Demokrat Partili’nin (SPD) Başbakan adayı Martin Schulz açıklama yaptı.

"DAHA ÇOK DESTEK VERECEĞİZ"


Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Erdoğan ölçüyü iyice kaçırdı. Özgür ve demokratik Türkiye için savaşanlara daha çok destek olacağız" dedi.

REİS-İ CUMHUR UYARMIŞTI

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarına "Almanya'daki seçimlerde bu davranışları yapan kişi ve partilere umarım gerekli dersi verirler" dedi. Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Binali Yıldırım da Adil Öksüz ve Gümrük Birliği çıkışı sebebiyle bağlantıların gerildiği Almanya'ya tepki gösterdi.


Reis-i Cumhur Erdoğan Cuma namazı çıkışında gündeme dair açıklama yaptı.

İşte Erdoğan'ın açıklamasının satır başları:

Türkiye'nin tansiyon düşürme hususunda herhangi bir sorumluluğu yoktur. Eğer bu konuda sorumluluk aranıyorsa bunun baş sorumlusu Almanya'nın ta kendisidir. Almanya şu ana dek kendi iç siyasi çekişmelerini devamlı Türkiye ile ve diğer kimi AB ülkelerini de yanına almak suretiyle bu sürece taşımıştır. Almanya, AB müktesebatına uymayan bir ülke konumuna düşmüştür.

SAKIN OY VERMEYİN

Ben de Almanya'daki vatandaşlarıma şunu söylüyorum, sakın bu hataya düşüp de bunları desteklemeyin. Bunlar Türkiye düşmanlarıdır. Birinci, ikinci parti önemli değil. Bu şu anda Almanya'da yaşayan tüm vatandaşlarımızın onur mücadelesidir.

Onların aklına da ihtiyacımız yok. Buradaki siyasi partiler bu mücadeleyi demokratik bir duruş içinde yürütmeleri gerek. Bunu Hamburg Zirvesi'nde de gördük. Oradan döndük geldik ama değişen bir şey yok. Orada asıl bu işi değiştirecek olan 1 milyona yakın oy kullanacak olan Türk seçmen var. Türk seçmenlerimize özellikle Türkiye'ye bu denli saygısızlık yapan bu siyasi partilere karşı sandıkta oylarını kullanırken gerekli dersi vermeleri gerekir diye düşünüyorum.