Makedonya’da iki senedir devam eden politik sorunların sonrasında NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinde net adımlar atarak tam üyeliklerinin gerçekleşmesini en kısa zamanda yerine getirmeyi amaçlıyor.
Bu çerçevede Brüksel’de Avrupalı genişlemeden sorumlu yüksek komiserler ile toplantı yapan Makedonya Başbakanı Zoran Zaev devletinin Avrupa Birliği ile bütünleşmesinin yolunda aciliyet içeren bir takvim dâhilinde görüşmelerini sürdüreceğini dile getirdi: “Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliğiyle bütünleşik bir yapıda olmasına kati suretle devam etmesini arzu ediyor ve bunun için gayret sarf ediyoruz.”

YUNANLAR MAKEDONLARI İSTEMİYOR!

Yunanistan ile Makedonya Cumhuriyeti arasında 20 seneden fazladır devam eden bir adlandırma tartışması bitmek bilmiyor. Atina bu sebeple Makedonya’nın NATO ile AB’ye üyeliği hususunda Makedonların önünü kapatıyor. Geçen senenin Nisan ayında Makedonya’da sayısı binlere varan göstericiler meclis binasını ablukaya alıp milletvekillerini tutuklamışlardı. Avrupa Komisyonu’nun büyümeden mesul azası Johannes Hahn devletinin genişlemeyi sağlamasının elzem olduğunu ifade etti:
“Devletiniz, uzun müddettir devam eden politik sorunların ardından yeni bir sayfa açmanın kıyısında. Fakat her sorun bitmiş değil, tamamen razı değiliz, Makedonya’nın Avrupa Birliği’ne girmesi için atması lazım gelen daha birçok adım mevcut.” Açıklamasında bulundu.