Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Amerika Birleşik Devletleri' nin 'diktatör' diye tanımlayarak vatandaşlarının ve ABD’li şirketlerin Maduro ile ticari ilişki kurması yasaklamasının "ani ve kızgınlıkla" alınmış bir karar olduğunu söyledi

MADURO'DAN AÇIKLAMA! "BEN DIŞARIDAN GELEN EMİRLERE İTAAT ETMEM"

Venezuela halkının Kurucu Meclis seçimlerine giderek özgür olmayı seçtiğini ifade eden Maduro, "Çünkü Venezuela halkı ABD' nin Kurucu Meclisi askıya alma emrini dinlemedi. İstediğiniz yaptırımı uygulayın, ben dışarıdan gelen emirlere itaat etmem, ben bağımsız bir başkanım ve Amerika Birleşik Devletleri' nin emperyalizmine karşıyım" açıklamlarında bulundu.

KÜBA, BOLİVYA VE RUSYA'DAN DESTEK

Küba Dışişleri Bakanlığı ise, "Amerikan Devletleri Organizasyonu (OAS) Genel Sekreteri Luis Almagro'nun desteğiyle Washington tarafından alınan ekonomik yaptırım kararını" kınadı. Açıklamada Venezuela'ya karşı yürütülen uluslararası operasyonunun Venezuela halkının isteklerini görmezden gelinerek ve onları ekonomik yaptırımlar ve saldırılarla kuşatarak seslerini kısmayı amaçladığı ifade edildi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Maduro'yu Kurucu Meclisten ve ülkeye barış getirmek içir gösterdiği çabadan ötürü kutladı. Morales Twitter hesabından"Meksika ve Kolombiya'ya kendi Kurucu Meclislerini oluşturmalarını öneririm, kapitalist sistemlerini, emperyalist sistemlerini değiştirmek için” mesajını paylaştı.

Rusya Dış işleri bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise, "Umarız Venezuela' daki seçim sonuçlarını reddeden ve Karakas üzerindeki ekonomik baskıları arttıran uluslararası toplumun üyeleri, Venezuela halkını kutuplaştıran bu yıkıcı planlarından vazgeçerler" denildi.