Macron'un Çeteleri İstemem Sözü Olay Oldu!

Macron'un "Bulgaristan ve Ukrayna çeteleri karşısında Afrikalı mültecileri tercih ederim" sözüne karşılık Ukrayna ve Bulgaristan, Fransa'ya protesto notası gönderdi.

Macron'un Çeteleri İstemem Sözü Olay Oldu!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, aşırı sağ yayınlarıyla bilinen bir dergiye yaptığı "Bulgar ve Ukrayna çeteleri karşısında Afrikalı yasal mültecileri tercih ederim" demesi Bulgaristan'da tepkiye neden oldu.

Bulgaristan, Macron'un röpörtajı üzerine Fransa'ya protesto notası gönderdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağ yayınlarıyla bilinen Valeurs Actuelles adlı dergiye verdiği röpörtaj da, "Bulgar ve Ukraynalı çeteler ve yasadışı suç akımı karşısında Gine ve Fildişi Sahili'nden yasal mültecileri tercih ederim" ifadelerini kullandı. Macron, söyleşide bütün enerjisini ülkesinde paralel çeteler topluluğunun oluşmasına ve kaçak mültecilere karşı kullanacağı ifadelerine yer verdi.

Macron'un röpörtajının ardından Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Paris Büyükelçisi Elçisi Angel Çolakov aracılığıyla Fransa Dışişleri Bakanlığı'na protesto notası gönderdi.

Fransa'nın Sofya Büyükelçisi Florance Robin, Sofya'da Dışişleri Bakanlığına çağırıldı ve Macron'un sözlerine açıklama getirilmesi istenildi.

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov sosyal medya hesabından Macron'un açıklamalarını şöyle yorumladı:

"Cumhurbaşkanı Macron'un, Bulgar ve Ukraynalı çetelere karşın Afrikalı mülteciler tercih ettiği açıklaması, siyasi ukalalık ve bizi aşağılama girişimlerinden biri. Bir Cumhurbaşkanına yakışmayan hakaretleri kabul edemem. Macron, kendi özel başarısızlıklarını örtmek için bizi karalıyor ve Bulgar halkını 'hırsız ve çete başı' olarak tanımlıyor. Macron'un Afrika'dan ucuz iş gücü bulmak isteyip, istememesi onu ilgilendirir, ancak onun Bulgar ve Ukrayna halkına hakaret etmeye hakkı yoktur."

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın da Fransa Büyükelçisi'ni çağırıp nota verdiği söylendi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri