Fransa Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron' un, Elysee Sarayı' nda yapılan Afrika' dan Avrupa' ya göç temalı zirveye katılan Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou' yu karşıladığı esnada bir anda avluya çıkan ve Fransa gelenekleri gereği Macronun da sahiplendiği köpek, Nijer Cumhurbaşkanı olan Issoufou ve gazetecilerin ilgi odağı oldu

ADINI "NEMO" KOYDULAR

Macron'un, Labrador cinsi 2 yaşındaki siyah köpeğe "Nemo" ismini verdiği ve bu adın, Jules Verne'in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah eserinde Nautilus adlı denizaltıyı komuta eden kaptan Nemo'dan geldiği belirtildi. Bu arada Nemo'nun Macron tarafından bir hayvan koruma merkezinden 250 avroya alındığı bildirildi. Köpek sahiplenme olayı esasen 39 senelik bir gelenek Fransada. Fransa'da 1969'da cumhurbaşkanı olan George Pompidou'dan bu yana köpek sahiplenme geleneği cumhurbaşkanları tarafından sürdürülüyor.

NEDEN SİYAH BİR KÖPEK SAHİPLENDİ?

Bir çok Fransız Devlet adamı yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için siyah bir köpek sahiplenmezken, Emmanuel Macron siyah bir köpek sahiplendi. Macron, siyah bir köpek sahiplenerek aslında geçmişte himayesi altında, sömürgesi altında tuttuğu ülkelerin devlet adamlarını ağırlarken alttan bir mesaj vermek istemiş olabilir mi? Zira geçmişte Fransa, ten rengi siyah olan insanlara köle gibi bakmış ve ülkelerinin kaynaklarını yıllar boyunca sömürmüştü.

MAKRON' UN SAHİPLENDİĞİ KÖPEK NEDEN SİYAHİ BİR CUMHURBAŞKANI GELDİĞİNDE ORTAYA ÇIKTI?

Yıllarca sömürgesi altında yönettiği ve hala egemenliği altında tuttuğu bir ülkenin Devlet Başkanı' nın (üstelik siyahi biri olması) Fransa'ya ziyareti esnasında Nemo ortaya çıkışı ile  bu teorinin doğruluğu ağırlık kazanmakta.