Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR AKTÖR

Macron konuşmasında, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin tamamen bitmemesi gerektiği yönünde açıklamalarının ardından, Türkiye'nin bölgede çok önemli bir rol taşıdığını ifade etti.

TÜRKİYE’DEN VAZGEÇEMEYİZ

Macron, yaptığı konuşmada, ‘AB için Türkiye vazgeçilemez bir partner olduğu bir gerçek. Türkiye bu bölgenin güvenliğinin sağlanmasında önemli ve ciddi bir aktör görevinde. Bununla birlikte en güçlü ve askeri durumu çok iyi olan NATO müttefikleri arasındadır.’ sözlerine yer verdi.

MACRON’DAN KUZAY KORE SERT ÇIKIŞ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı yazılı açıklamada, ‘Uluslararası toplum, Kuzey Kore'nin, nükleer ve balistik programlarının geri dönülemez, tam ve kontrol edilebilir biçimde ortadan kaldırılması hususunda ilerleyebilmek amacıyla ön koşulsuz olarak görüşmelere oturmasını sağlamak adına, bu ülkenin son provokasyonuna sert yanıt vermeli.’ ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'ni bu tırmanmayı "hızlı bir biçimde" yanıtlamaya çağıran Macron, Avrupa Birliği'nin de "açık ve birlik halinde" bir karşılık vermesi gerektiğini kaydetti.