Fransa'da genel seçimin ikinci ayağında sandık açılış soruşturmalarına göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketinin (REM) önderliğindeki ittifak, Ulusal Mecliste çoğunluğu ele aldı.

Ülkede milletvekili seçiminin ikinci ayağında ana kara topraklarda yerel saat ile 08.00'de başlayan oy verme işlemi tamamlandı.

Kamu yayıncısı France 2 televizyon kanalının düzenlediği sandık sonuç anketlerine göre, REM ile Demokrasi Hareketi (MODEM) birlikteliği, 355 milletvekilliğini kazanarak 577 sandalyeli Ulusal Mecliste hükümet kuracak çoğunluğu sağladı.

İkinci tur sonuçlarına göre, merkez sağ Cumhuriyetçi Parti (LR) önderliğindeki birlikteliğin milletvekili sayısı 125'te olurken Sosyalist Parti (PS) önderliğindeki birliktelik sadece 49 milletvekili alabildi.

Diğer taraftan Ulusal Mecliste aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisini (FN) sadece 8 milletvekili, aşırı solcu Jean-Luc Melenchon'un Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin içerisinde yer aldığı birlikteliği ise 30 milletvekili bulunduracak.

Seçim sonunda Ulusal Meclisteki milletvekilleri ciddi bir oranda mağlup olurken sandığa gitme yüzdesi ise 43 ile Fransa Beşinci Cumhuriyet tarihinin en düşük genel seçime katılım oranını oluşturdu. Daha önce yapılan seçimlerde genel katılım oranları %50'lerin üzerinde yer almıştı.