Paris' te ülkesinin Büyükelçiler Konferansı' nda büyükelçilere hitap eden Emmanuel Macron, Ortadoğu Barış Süreci' nde iki devletli çözüm için Birleşmiş Milletler ile birlikte çabalarını sürdüreceklerini belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail ve Filistin' in, her iki ülkenin de başkenti Kudüs olacak şekilde ve milletlerarası toplum tarafından kabul edilmiş sınırlar içerisinde bir arada güvenli bir şekilde yaşamaları gerektiğini kaydetti.Bu çerçevede İsrail ve Filistin'e gelecek baharda ziyarette bulunacağını ifade eden Macron, ziyaretin Lübnan ve Ürdün'ü de kapsayacağını söyledi. Macron, 2015 yılında imzalanan Paris İklim Antlaşması'na da değinerek, 12 Aralık'ta antlaşmada öngörülen taahhütlerin ne kadar yerine getirildiğini görmek için bir zirve toplamayı planladıklarını kaydetti. Macron, zirvenin Dünya Bankası'nın da yardımıyla düzenleneceğini bildirdi.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile müşterek bir yazılı beyanda bulunan Merkel, Ukrayna' nın doğu bölgesindeki güvenlik zaafiyetinin olmasındna dolayı endişe duyduklarını ifade etti.

ATEŞKESİ TAM MANASI İLE YERİNE GETİRİN ÇAĞRISI

Bölgedeki durumun, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 22 Ağustos' ta yapmış oldukları dörtlü telefon konuşmasından sonra değişmediği söylenen beyanlarda, "Başkan Putin ve Başkan Poroşenko' yu vermiş oldukları sözleri tam manası ile yerine getirmeye, ateşkesi kamuoyu önünde ve açık bir şekilde desteklemeye ve askeri ve yerel otoritelere buna uygun emirleri vermeye davet ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.