Hristiyan demokratları bir araya getiren Avrupa Halk Partisinin Malta'daki zirvesine katılım sağlayan Orban, burada gerçekleştirdiği konuşmada sığınmacı krizine ve Avrupa Birliği'ne (AB) ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Avrupa'daki sığınmacıların oluşturdukları "paralel toplumlar"da yaşayarak çoğunluğun bir parçası olmayı reddettiğini savunan Orban, "Orta Avrupa'nın görüşüne göre, eğer bu şekilde devam ederse henüz bizim dönemimizde Batı Avrupa'da Müslüman çoğunluk oluşacak. Orta Avrupa sığınmacı politikasını yeniden düzenlemek isterken Batı bizi ideolojik baskı altında tutuyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

"AİHM ACİLEN REFORME EDİLMELİ"

Macaristan'ın AB sınırlarını koruduğunu ama buna rağmen ülkesinin Brüksel tarafından sürekli eleştirildiğini iddia eden Orban, "Göçmenliğin terörizmin truva atı olduğu kesinleşti. Liberal düşünce, göçmenliğin gerçek tehlikelerini anlamada yetersiz. AİHM de acilen reforme edilmeli çünkü verdiği kararlar Avrupalıların güvenliğini tehdit edip, sığınmacılara davetiye anlamına geliyor.'' dedi.

Avrupa'nın dış politikada büyük hatalar gerçekleştirdiğini, AB'nin ve ABD'nin izlediği dış politikanın Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki istikrarsızlığa katkıda bulunduğunu ve acı da olsa bunun açık bir şekilde konuşulması gerektiğini söyleyen Orban, "İstikrarın ana merkezde olduğu yeni bir dış politika gerekli." dedi.

AİHM, Macaristan'ın 2 sığınmacıyı 23 gün kapalı bir sınır bölgesinde tutarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) özgürlük ve güvenlik hakkını düzenleyen 5. maddesini ihlal ettiği yönünde karar vererek bu ülkeyi, sınır dışı ettiği sığınmacılara tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Kaynak: En Son Haber