Los Angeles'ın kuzeyinde bulunan Ventura ilçesinin Santa Paula bölgesi yakınlarında pazartesi akşamı başlayan yangın, Santa Ana rüzgarlarının etkisiyle beraber çevre bölgelere dağıldı. Los Angeles yakınlarında 200 ev ve bina yandı, ortalama 150 bin kişi tahliye edildi. İtfaiye görevlilerii, Los Angeles'ın doğusundaki San Bernardino bölgesine dağılan yangında yaralanan 2 kişiden birinin vücudunda ileri derece yanıklar olduğunu ve durumunun ağır olduğunu ifade etti. Yangın orada yaşayan vatandaşların büyük korku ve panik yapmasına neden oldu.

ACİL TAHLİYE KARARI

Santa Clarita bölgesinin doğusunda başlayan diğer yangında da bin 300 ev de derhal boşaltıldı. Ventura itfaiye ekiplerinin, bazı bölgelere erişim sağlayamamasından dolayı yanan evlerin sayısı tam olarak hesaplanamadı. Yetkililer, acil durum ilan edilen Ventura'da 3 bin evin tehlike altında olduğu uyarısını yaptı. Yangının en çok etkili olduğu ve fazla sayıda binanın zarar gördüğü ilçede, ortalama 180 bin kişiye elektrik verilemiyor. İlçede bulunan okullarda da eğitime ara verildi.

YANGIN TRAFİK KAZASINA NEDEN OLDU

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, yangının kuvvetli rüzgarlardan dolayı hızla yayıldığını ifade ederek, halktan biran önce bölgeyi tahliye etmelerini istedi. Yangının çıkış nedeni ise belirlenemedi. Ventura İtfaiyesi tarafından yapılan açıklamada, 30 bin nüfuslu Santa Paula kasabası yakınlarında çıkan yangından dolayı kasabadaki binden fazla konutun zorunlu olarak boşaltıldığı belirtilmişti. Yetkililer kasabada bir kişinin yangınla bağlantılı trafik kazası sebebiyle yaşamını kaybettiğini açıkladı.