Birleşmiş Milletler (BM), Facebook'ta bildirilen bir videoda beton kabinlerde tutsak bulundurulan Somalililer’e ve Etiyopyalılar’a karşı gerçekleştirilen muamelelerin kaygı uyandırdığını açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), sosyal medyada bildirilen, Afrikalı mültecilerin Libya'da çetelerin insanlık dışı uygulamalarına maruz kaldığını yansıtan videoların kaygı uyandırıcı boyutlarda olduğunu dile getirdi.

ÇÖLDE BETON KABİNLERDE TUTSAK EDİLDİLER

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) de Facebook’a gönderilen görüntüye dair, "korkunç bir biçimde bir araya gelen birçok miktarda Somali ve Etiyopyalı’nın betondan kabinlerde, güneşin altında balık istifi gibi durduklarını" ifade etti.

IOM yaptığı bilgilendirmede, Turkiye’de bulunan Somalili bir muhabirin videonun bir çete tarafından kaydedildiğini, videoya alınanlardan bazılarının dişlerinin söküldüğünü ve bazılarının ise kollarının kırıldığını iddia ettiği belirtiliyor.

VİDEO GÖRÜNTÜLERİ KAN DONDURUCU

Ayrıca videonun gerçek olup olmadığının henüz tespit edilemediği aktarılıyor.

UNHCR'ye göre bazı tutuklular, akrabaları tarafından şantaja uğrayarak 8 bin ila 10 bin dolar arasında fidye bedelinde esir tutuldu, aksi halde öldürüleceklerinin beyan edildiği iddia ediliyor. Afrikalı mültecilerin ülkelerinde yaşadıkları sıkıntılara bir de ek olarak yollara karşılaştıkları sorunlar eklenince, göçmenlerin durumu iyice zorlaşıyor.