Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ve Irak'ta istikrarın sağlanmasında Türkiye ile İran'ın ciddi bir rol oynadığını kaydetti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in yarın yapacağo "ilk" Moskova ziyareti öncesinde Suudi Arabistan destekli "Şarkul Evsat" gazetesine mülakat veren Lavrov, söz konusu ziyaretin iki ülke ilişkilerinde "gerçek bir dönüm noktası" olacağını dile getirdi.

Suriye krizinin çözümü ve DEAŞ'a karşı verdiği mücadelede Irak'a yardım edilmesi hususlarında Rusya'nın İran ve Türkiye'yle ortaklığına büyük önem verdiğini söyleyen Lavrov şunları söyledi:

"Türkiye ile İran, Suriye ve Irak'ın istikrarında önemli bir rol oynuyor. Rusya ile Türkiye arasındaki ortak çabaların, Suriye'deki durumu daha iyiye götürmeyi başardığına inanıyoruz. Bu çabaların, DEAŞ ve Nusra Cephesi ile diğer terör gruplarının direniş merkezlerini zayıflattığı gibi, ülkedeki siyasi rejimin geleceğine ilişkin de taraflar arasında yapıcı ve kapsamlı bir diyalog için gereken şartları sağladığını düşünüyoruz."

"SURİYE'DEKİ KARDEŞ KAVGASINI BİTİRMEK İÇİN GEREKN ŞARTLAR SAĞLANDI"


Rusya, İran ve Türkiye arasındaki "verimli ve sağlam" etkileşimin en son örneğinin, 15 Eylül'de Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılan Suriye görüşmelerinin 6. turunda varılan anlaşmalar ve İdlib'de çatışmasızlık bölgesi kurulması yollarının aranması olduğunu belirten Lavrov şöyle konuştu:

"Suriye'deki kardeş kavgasını bitirmek, teröristleri yok etmek ve halkın barışçıl bir hayata dönmesi için gereken şartlar sağlandı. Ankara ve Tahran'la koordineli şekilde atılan adımlar, Suriye'deki çatışmasızlığın devamını sağlamayı ve anlaşmazlıkların siyasi yollarla çözülmesine yardımcı olmayı amaçlıyor."