Nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımlar içeren karar tasarısı, bugün BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) oylanacak. 

Öte yandan NATO'da Kuzey Kore'ye ekonomik yaptırım uygulanmalı çağrısı yapmıştı.

NATO: YAPTIRIM UYGULANMALI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Kore'nin füze denemeleriyle alakalı açıklama yaptı. Stoltenberg, Kuzey Kore'nin tavırlarının küresel tehdit olduğunu ve tavırlara küresel tepki gösterilmesi gerektiğini belirtti.


Stoltenberg yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore hususunda siyasi çözüm için çalışılmalı. Ekonomik yaptırım uygulanmalıdır" sözlerini dile getirdi.

HİDROJEN BOMBASI DENEMESİ, 6.3'LÜK DEPREME NEDEN OLMUŞTU

Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği füze denemesi sebebiyle bölge ülkelerini de sarsan 6,3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Bahsi geçen depremden sonra açıklama yapan Kuzey Kore yönetimi, atom bombasından daha güçlü olan hidrojen bombası denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini ilan etmişti.

Öte yandan ABD'de Kuzey Kore'ye petrol ambargosunun uygulanmasını talep etti.

Amerika, Kuzey Kore’ye yönelik güncel yaptırımlar içeren karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerle paylaşmış durumda ve bu metnin 11 Eylül Pazartesi günü oylanması istendi. Yeni tasarı, Kuzey Kore’ye petrol ambargosu uygulanması, bu ülkenin diktatörü Kim Jong-un’un Avrupa'daki tüm mal varlıklarına el konulması ve seyahat yasağı getirilmesi, tekstil ihracatının ve Kuzey Koreli işçilerin yurt dışında çalışmasının yasaklanması başlıklarını kapsamakta.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı, Kuzey Kore'nin Amerika tehditleri sebebiyle füze denemeleri yapmak zorunda kaldığını açıkladı.

Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kuzey Kore'nin yaptığı hidrojen bombası denemesinin normal olduğunu söyledi ve bunun sebebi Amerika'dır dedi.