Amerika, Kuzey Kore’ye yönelik güncel yaptırımlar içeren karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerle paylaşmış durumda ve bu metnin 11 Eylül Pazartesi günü oylanması istendi. Yeni tasarı, Kuzey Kore’ye petrol ambargosu uygulanması, bu ülkenin diktatörü Kim Jong-un’un Avrupa'daki tüm mal varlıklarına el konulması ve seyahat yasağı getirilmesi, tekstil ihracatının ve Kuzey Koreli işçilerin yurt dışında çalışmasının yasaklanması başlıklarını kapsamakta.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı, Kuzey Kore'nin Amerika tehditleri sebebiyle füze denemeleri yapmak zorunda kaldığını açıkladı.

Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kuzey Kore'nin yaptığı hidrojen bombası denemesinin normal olduğunu söyledi ve bunun sebebi Amerika'dır dedi.

ABD SÜREKLİ TEHDİT EDİYOR

Ruhani, "Bugün Kuzey Kore kendi varlığını korumak için ve tehditlere karşın bu yolu seçti ve bu doğru bir hamledir. Washington sürekli Kuzey Kore'ye tehditler savurunca, Pyongyang da karşılığında yeni füzeler deniyor." diye konuştu.

Öte yandan İran Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ile ABD Başkanı Trump'ın yapmış olduğu görüşme sonrası İran'ın alarma geçerek her iki ülke uçaklarına hava sahasını kapattı. İran'dan yapılan açıklamada gerekirse bu ülkelerin uçaklarını vururuz denildi.

İran'ın, Riyad'dan gelmesini beklediği "büyük bir açıklama" sebebiyle hava sahasını ABD ve S. Arabistan'a kapattığını duyurdu.

Kral Selman'ın ABD Başkanı Donald Trump'a telefon görüşmesiyle doruğa taşınan iddialara göre Kral Selman'ın tahtı oğlu Prens Muhammed'e bırakmaya hazırlanıyor.