Kuzey Kore, Batı Pasifik' te bulunan Amerika Birleşik Devletleri' ne ait olan Guam Adası'nda bulunan askeri üsse uzun menzilli füze fırlatma hedefindeki planlarını ertelediğini bildirdi.

Kuzey Kore haber ajansı olan KCNA' nın resmi kanallar ile desteklediği haberde, Kuzey Kore ordusu tarafından verilen planlar hakkında yprumlarda bulunan Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong- Un, daha evvel ilan edilen denemeyi "Şu anlık" askıya aldığı ifade edildi.

Yapılan haberde, Kim' in füze denemesi adına karar vermeden evvel bir süre "konuya taraf olanların hareketlerini izleyeceği" belirtilmişti. Kuzey Kore lideri Kim' in muhataplarının "Kore yarımadası ve etrafındaki tehlikeli ve pervasız hareketlerini sürdürmesi dahlinde " füze denemesinin yapılmasına onay vereceği ifade edilmişti.

Ordunun, Kuzey Kore liderine onay için ortaya attığı iddia edilen plan vatandaş ile ilk defa açıkladığında, ABD Savunma Bakanı olan James Mattis, Amerik Birleşik Devletleri' nin Pasifik topraklarını veya ana vatanını hedef alan herhangi bir füze denemesinin "hızla savaşa dönüşebileceği" uyarısında bulunmuştu.

Bakan Mattis, "İnsanları hedef tahtasına oturtup neticelerini göz ardı edeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz." şeklinde sert ifadeler kullanmıştı.