Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın Kuzey Kore Devlet Güvenlik Bakanlığı, Halk Güvenlik Bakanlığı ve Merkezi Kamu Savcılığının beraber gerçekleştirdiği beyannamede , Pyongyang hükümeti Park'ı ve dönemin Ulusal İstihbarat Servisi (NIS) eski şefi Lee Byoung Ho'yu Kim'e öldürmek ve öldürmeye teşebbüs ile suçladı. Kuzey Kore iktidarı, her iki yetkilinin ve vatan hainlerinin "idamla cezalandırılacağını" belirtti.

Gerçekleştirilen beyannamede, Park'ın Lee'ye Kuzey Kore liderinin iktidardan uzaklaştırılması için suikast dahil her türlü yönteme başvurulması için talimat verdiğine dair Japon basınında yer alan belirtilen haberlerin ardından geldi.

İDAMLA CEZALANDIRACAĞIZ

Manifesto'da, "Hain Park Geun-hye, onun şerefsiz istihbarat servisi eski direktörü ve bu devlet destekli terör eyleminin diğer işbirlikçilerini idamla cezalandıracağız." ifadesi yer aldı.

Kuzey koreli yöneticiler, Park'ın 2014 senesinden bu yana iktidara geldiğinde Kuzey Kore liderinin gizli şekilde ortadan kaldırılması alçaklığını yürürlüğe koyduğunu, bunun için bir öldürme organizasyonu hazırladığını, fakat öldürme eylem aşamasında engellendiğini öne sürdü.

Açıklamada Seul yönetiminden Park ve Lee'nin Kuzey Kore'ye teslim edilmesi talep edildi.