Bütün ülkelere Pyongyang ile ilişkilerini sonlandırmaya davet eden ABD, savaş çıkması durumunda Kuzey Kore'nin tamamen yok olacağını belirtti. Telefona sarılıp Çin lideri Xi'yi arayan Trump, Kim'in ikna edilmesi için tüm kozların kullanılmasını ve petrol satışının kesilmesini önerdi. Kuzey Kore ise fırlattığı kıtalararası balistik füzenin fotoğraflarını denemeden 24 saat sonra dünyaya sundu.

Resmi Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA) tarafından verilen kareler 4 bin 475 kilometre irtifaya ulaşan Hwasong-15 tipi dev füzenin rampaya götürülmesiyle başlıyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un bizzat izlediği fırlatma esnasında yanındaki generalleri kutladığı ve gökyüzünde füzeyi izlediği belli oluyor.ABD, 53 dakika havada kalarak 950 kilometre mesafe kat eden ve Japon Denizi'ne düşen füzenin 4 bin 475 kilometre irtifayla şimdiye dek Kuzey Kore'nin en yükseğe çıkan silahı olduğunu belirtti.

ABD merkezli Endişeli Biliminsanları Birliği adlı kuruluş, füzenin standart güzergahında 13 bin kilometreden fazla yol gidebileceğini ve ABD'nin herhangi bir noktasına ulaşabileceğini ifade etti.

ABD’DEN KUZEY KORE’YE TEHDİT

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya davet eden ABD, savaş çıkması halinde Kuzey Kore'nin tamamen yok olacağını belirtti. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "Çatışma istemiyoruz ancak savaş çıkarsa Kuzey Kore tamamen yok olur" dedi.