Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, Pasifik Okyanusu'ndaki ABD toprak parçası olan Guam Adası açıklarına orta-uzun menzilli füzelerin fırlatılması için yeni bir planın hazırlandığını ifade etti. Kuzey Kore'nin Guam açıklarına fırlatmayı hedeflediği füzelerin Hwasong-12 model olduğu de ifade edildi.

GERİLİM YÜKSELDİ

Kuzey Kore'den gelen son açıklamalar, Washington ve Pyongyang arasında tırmanan gerilimin son noktası niteliğinde.

ABD' nin talebiyle toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, nükleer silah programını durdurmayan Kuzey Kore'ye karşı yeni yaptırımların uygulanmasını oybirliğiyle kararlaştırmıştı.

Öte yandan Kuzey Kore' ye karşı ikazlarına devam eden ABD Başkanı Trump, "Kuzey Kore nükleer tehdidi tırmandırırsa dünyanın görmediği ateş ve dehşeti görecek" dedi. Trump'ın bu açıklamaları dün Kuzey Kore cephesinden yapılan tehditvari açıklamaların ardından gelmişti.

Kuzey Kore tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

Kuzey Kore'nin "hiçbir şartlar altında" nükleer silahlarını ya da balistik füzelerini müzakere masasına getirmeyeceğini açıklayan Ri, Kuzey Kore'nin nükleer silahları "Amerika Birleşik Devletleri hariç" hiçbir ülkeye karşı kullanmayacağını belirtmişti.

"KORE YARIMADASINDAKİ KRİZİN SORUMLUSU AMERİKA BİRLEŞİK DEVLET"

ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı eylemlerine katılan herhangi bir ülkeye karşı bu planların değişeceğini belirten Ri, Kore yarımadasındaki krizin arkasında tamamen Washington yönetimi olduğunu ifade etmişti.