Kore Merkez Telgraf Ajansı'nın verdiği bilgiye göre Kore Savaşı'nın sona ermesinin 64. yıldönümüöncesinde Pyongyang'da resmi bir tören gerçekleştirdi.

Törende yer alan Kuzey Kore Savunma Bakanı Pak Yong-Sik, burada yaptığı konuşmada, "Eğer düşmanlar, Kuzey Kore'nin stratejik yerini göz ardı ederek varoluşları için tehlike arz eden önleyici nükleer saldırı teorisine dayanmaya sürdürecek olurlarsa, ülkemizin yenilmez devrimci ordusu herhangi bir ikazda bulunmadan Amerikan imparatorluğunun kalbine en geniş önleyici nükleer darbesini indirecek, dünyada ABD denen topraktan tek bir iz dahi bırakmayacak ve anavatanın tarihi birleşme davasını neticelendirecek" ifadelerine yer verdi.

Koreli bakan, Kuzey Kore'nin askeri gücünün gelişmesinden çekinen ABD'nin Pyongyang'a önleyici nükleer saldırı yapmayı planladıklarını da ortaya attı.

SAVAŞ HALİNDELER

Kuzey Kore ve ABD, aralarında barış anlaşması imzalanmadığı, ateşkes anlaşmasının ise ABD ile Güney Kore'nin askeri hazırlıkları nedeniyle geçersiz sayıldığı için resmi olarak savaş halinde bulunuyor.

Kuzey Koreliler, 64 yıl önce sona eren Kore Savaşı'nda ABD'ye karşı zafer kazandıklarını kabul ediyor ve ateşkesin sağlandığı 27 Temmuz tarihini ‘barış günü' olarak kutluyor.