Kuzey Kore'nin resmi ajansı KCNA'nın haberine göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Pyongyang'ın terörle hiçbir ilgisi bulunmadığını ifade ederek Trump'ın kararını "ciddi bir provokasyon ve saygın Kuzey Kore'ye yönelik vahşi bir taciz" şeklinde değerlendirdi.

ABD'nin bu eyleminin Pyongyang'ın kendini Washington'ın düşmanlığını engellemek için nükleer silah geliştirmeyi sürdürmesi gerektiğini gösterdiğini ima eden Sözcü, Kuzey Kore'nin caydırıcı gücünü sağlamlaştırmayı sürdüreceğini ifade etti.

Sözcü, "ABD, Kuzey Kore'ye karşı saygısız provokasyonunun getireceği tüm sonuçlardan sorumlu olacaktır." dedi. Trump yönetimi, pazartesi günü Kuzey Kore'yi ABD’nin “teröre destek veren ülkeler" listesine tekrar yazmıştı. Listede Kuzey Kore ile birlikte İran, Sudan ve Suriye yer alıyor. Listeye ikinci defa adı yazılan ülke, George W. Bush tarafından 2008 yılında çıkarılmadan önce 20 sene listede kalmıştı.

ABD Hazine Bakanlığı da geçtiğimiz gün, Kuzey Kore’nin ticari faaliyetlerini en aza indirmek için 1 kişi, 3’ü Çin firması olmak üzere 13 şirket ve 20 gemi ile ilgili yaptırım kararı alındığını söylemiş, yaptırımların "Kuzey Kore’nin yasa dışı balistik füze ve nükleer silah programları için kullandığı gayrimeşru finansmanı kesme" amacı taşıdığı ifade etmişti