New York'ta basın toplantısı gerçekleştiren Ri Yong Ho, "Geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, liderimizin fazla hayatta kalamayacağını ifade etti. Bu ülkemize savaş ilanıdır" dedi.

Diğer yandan Ri, hafta sonu Kuzey Kore sınırında uçuş gerçekleştiren Amerikan Hava Kuvvetlerine ait B-1B Lancer bombardıman uçaklarını eğer bir daha olursa vurcaklarını ifade etti.

Ülkesine savaş ilan eden Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı her türlü savunmayı alma hakkına sahip olduklarını açıklayan Ri, "Hava sahamızda olsun veya olmasın, Kuzey Kore yakınlarındaki Amerikan bombardıman uçaklarını vururuz." dedi.

Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumdan da savaş tehditlerinin gerçekleşmemesi yönünde sesler yükseldiğini belirten Ri, uluslararası toplumun, Kuzey Kore'yi savaşla tehdit eden ilk ülkenin Amerika Birleşik Devletleri olduğunu unutmamalı ve bunu sürekli hatırlamalıdır dedi.

PENTEGON AÇIKLAMIŞTI!

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon), hafta sonu Amerikan Hava Kuvvetlerine ait B-1B Lancer bombardıman uçakları ile onlara eşlik eden jetlerin, Kuzey Kore sınırında uçuş yaptığını açıklamış ve bir daha böyle bir durumun olması durumunda o uçakları vuracaklarını ifade etti.