Güney Kore haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore'nin nükleer deneme bölgesi olarak tanınan Pung-ye-ri'de 5,6 ve 4,6 büyüklüğünde iki sarsıntının meydana geldiğini aktardı.


"NÜKLEER DENEME YAPILIYOR"


Sarsıntının "insan yapımı" gibi durduğunu aktaran ajans, nükleer denemeyi işaret etti. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi'ne göre de depremin büyüklüğü 5,6 olarak açıkladı.

ÇİN: SARSINTI 6,3 ŞİDDETİNDE


Çin yönetimi ise sarsıntıyı "şüpheli bir patlama" olarak açıkladı. Çin sarsıntının büyüklüğünü 6,3 olarak belirlediklerini açıkladı. Çin ayrıca sarsıntının kaynağının yeryüzü olduğu bilgisini de paylaştı.

Sarsıntının Kuzey Kore'nin yeni ve gelişmiş bir hidrojen bombası ürettiğini ilan etmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

GÜNEY KORE GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI


İkici sarsıntının ise çökmeye bağlı olarak oluştuğu ve büyüklüğünün 4,6 olduğu belirtildi. Yonhap sarsıntıların ardından Güney Kore'de güvenlik konseyinin ivedi bir şekilde toplandığı bilgisini geçti.

Kuzey Kore 29 Ağustos'ta da bir füze denemesi gerçekleştirmiş, deneme dünya kamuoyunun tepkisini çekmişti.

HİDROJEN BOMBASI YAPTILAR

Reuters'te çıkan bir habere göre Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Kuzey Kore Nükleer Enstitüsü'nü ziyaret ederek üretilen ileri düzeydeki hidrojen bombasını inceledi.
Kuzey Kore'nin yaptığı füze denemeleri başta ABD olmak üzere bölge ülkelerinin tepkisini çekmiş bölgede son olarak ABD ile Japonya'nın ortak tatbikatında ABD'nin ileri teknoloji nükleer silah taşıyabilen iki savaş uçağı da görev yapmıştı.

KUZEY KORE'DEN TEHLİKELİ İDDİA


Pyongyang hükumetinden yapılan resmi açıklamaya göre 6,3 şiddetindeki depremin füze denemesinden kaynaklandığı belirtilirken, bu denemelerde de hidrojen bombasının geliştirildiği aktarıldı.

Açıklama Asya'da hareketliliğe neden olurken Japonya'da uçaklar havalandı, teyakkuz haline geçildi, Güney Kore'de kırmızı alarm verildi. Öte yandan bombanın menzil kuvvetinin ABD'ye kadar ulaştırılabildiği de öne sürüldü.