Çinli bilim adamları, Kuzey Kore'nin nükleer test alanının kısmi olarak çöktüğünü ve kullanılamaz halde olduğunu iddiasında bulundu. Uzmanlar burada bir defa daha test yapılması halinde bunun "çevresel bir facia"ya sebep olabileceğini düşündüğü söylendi.

Çin’de bulunan haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden deprem bilimciler Kuzey Kore'de bulunan nükleer deneme alanı Punggye-ri'nin kısmi olarak hasar gördüğünün tespit edildiğini söyleyerek, burada bir kez daha test yapılması halinde bunun olası bir çevresel faciaya sebep olabileceğini iddia etti. Bilim adamları, Kuzey Kore'nin son nükleer denemesinin Mantap Dağı altında test alanında kısmi çökmeye neden olduğunun sanıldığını ifade etti.

Kuzey Kore, Seul ve Washington yönetimleriyle yapacağı zirveler öncesinde nükleer ve kıtalararası balistik füze denemelerini durduracağını duyurmuştu. Kuzey Kore'de geçen ekim ayında nükleer deneme alanında bir tünelin çökmesi sonucunda yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Pyongyang yönetimi, 3 Eylül'de, 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6. nükleer denemesini yaptığını duyurmuştu. Uydu fotoğrafları, nükleer denemenin yapıldığı Punggye-ri tesisi ve yakınlarında toprak kayması meydana geldiğini ortaya koymuşlardı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.