Dünya bir kere daha Kuzey Kore'nin balistik füzeleriyle meşgul halde.

Kısa bir zaman önce ilk defa kıtalararası balistik füze (ICBM) denemesi yapan Asya ülkesi, geçtiğimiz gün bir deneme daha gerçekleştirdi. Pentagon füzenin kıtalararası balistik füze (ICBM) olduğunu duyururken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da füze denemesinden sonra bir açıklama yaptı.

KİM JONG BİZZAT AÇIKLAMA YAPTI: "ABD BİR ADIM ÖTEMİZDE"

Hwasong-14 tipi füzenin fırlatılmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu açıklayan Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, füzenin 3,725 kilometre yüksekliğe çıktığını ve Japon denizine düşmeden önce 998 kilometre mesafe katettiğini açıkladı.

KUZEY KORE LİDERİ AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİ VURACAK GÜCÜMÜZ VAR

Kuzey Kore delisi füzelerin büyük ve ağır nükleer başlıkları taşıyabilecek kapasitede olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri'nin tamamını vurabileceğini açıkladı. Kim Jong-un, füze denemesinin savaş tehditleri ve yaptırımlarla "borusuna anlamsızca üfleyen" Amerika Birleşik Devletlerine "ciddi bir uyarı" olduğunu belirtti. Kuzey Kore lideri ayrıca, "Amerika Birleşik Devletleri menzillerinin bir adım ötelerinde olduğunu" belirterek herkese bir tehdit niteliğinde uyarıda bulundu.