Geçtiğimiz günlerde hidrojen bombası deneyi ile dünya gündemine oturarak birçok eleştiri Kuzey Kore TSİ 01:10 saatlerinde füze denemelerine bir yenisinin daha ekledi.

JAPON HALKINA SIĞINAK UYARISI

Reuters’ın yayınladığı habere göre; ilk belirlemelere göre cinsi belli olmayan füze başkent Pyongyang’ın Sunan yerleşkesinin doğu taraflarına fırlatıldı. Japonya’da Hokkaido ve Tohoku yerleşkelerinde bulunan halka uyarı yapılarak sığınaklara gitmeleri istendi.

JAPON ADASININ ÜZERİNDEN GEÇTİ

Japonya hava sahası içerisine giren füze Hokkaido adasının üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu'na düştü. Füze 3700 kilometrelik bir yolu geçerek 20 dakika havada kaldı.

KUZEY KORE’DEN ABD VE JAPONYA TEHDİDİ

Kuzey Kore, geçen Pazartesi günü 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamalarda; kömür ve maden ihracatından sonra, yakıt ithalatını karşılayan ikinci büyük ihraç kalemi olan tekstil ihracatının oy birliği ile yasaklanmasına tepki olarak, ABD ve Japonya'ya karşı nükleer saldırı tehdidinde bulundu.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'ın 'mini bomba' olarak adlandırılan yeni tip nükleer silah geliştirmeyi planladığı belirtildi.
Politico dergisinin adı açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yeni tip nükleer bombalar ABD askerlerine daha fazla stratejik olanaklar tanıyacak.