ABC News kanalı ise Amerika Birleşik Devlet'li yetkililerin Kuzey Kore'nin roket fırlattığı haberlerini doğruladığını bildirildi. Güney Kore kaynaklarından gelen ilk verilere göre fırlatılan roket yaklaşık 250 kilometre havada kaldı.

ABD: 3 DENEME DE BAŞARISIZ

Amerika Birleşik Devletleri'nin Pasifik Komutanlığı sözcüsü ise olaylı ilgili yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetiminin üç kısa menzilli balistik füze fırlattığını ancak üçünün de başarısız olduğunu açıkladı.

Öte yandan Güney Kore'nin Ulsan şehirinde olası bir nükleer savaşın tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta gerçeği aratmayan görüntüler ortaya çıktı.

Nükleer tehdit şimdilik rafa kaldırılsa bile Asya ülkeleri olası bir felaket senaryosuna hazırlıklı olmak için tatbikatlar yapıyor. Güney Kore'nin Ulsan şehirinde bir metro istasyonu, stadyum ve muhtelif yapılarda tatbikat gerçekleşildi.

Öte yandan Gün geçmiyor ki Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile ABD Başkanı Trump arasında yükselen tansiyon düşsün. Daha evvel mütekabil olarak füze denemeleri ile adeta birbirlerine göz dağı veren iki ülke bu defa yapmış oldukları beyanlar ile tansiyonu iyice yükseltti.

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri açısından Savunma Bakanı olan Jim Mattis' in beyanları olmuştu. Bakan Mattis Kuzey Kore' nin füzelerinin fark edildiği esnada etkisiz hale getirileceğini ifa etmişti. 

KİM JONG ÜST DÜZEY GENERALLERLE BİR ARAYA GELDİ

ABD' nin Guam' da bulunan askeri üssünü hedef alıp vurmak için hazırlanan Kuzey Kore cephesinde ise tansiyonu hat safhaya ulaştıracak gelişmeler meydana gelmekte. Kuzey Kore lideri olan Kim Jong Un, Kore Ordusu' na Guam' daki askeri üssü vurma planını içeren raporu kabul etti. Kuzey Kore lideri, karar vermeden evvel ABD' nin faaliyetlerini takip edeceğini bildirdi.

"ORDUMUZ SALDIRI İÇİN HAZIR" AÇIKLAMASI GELDİ

Kuzey Kore liderinin, Amerika'nın atacağı adımları yakından izleyeceklerini ve ordusunun her an bir saldırı olacakmış şekilde tetikte bekleteceği ifade edildi.