Kuzey Kore' den kaçan bir askerin daha Güney Kore' ye sığınma talebi olduğu bildirildi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı' ndan gelen açıklamalar doğrultusunda, dün gece Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti' nden (KDHC) bir asker, iki ülke arasındaki askerden arındırılmış bölgeyi geçerek Kore Cumhuriyeti' ne iltica etti.
Gelen açıklamada olayın son iki haftada yaşanan üçüncü iltica vakası olduğu ifade edildi.

DAHA ÖNCE DE İLTİCA EDEN ASKERLER OLMUŞTU

Haziran ortasında bir başka asker, hududu geçerek Güney Kore' ye iltica etmişti. Asker, son üç yıl içerisinde askerden arındırılmış bölgeden geçerek Güney' e sığınan üçüncü kişi olmuştu. Daha sonra pazar günü Kuzey Koreli bir sivil, iki ülke arasındaki Han Nehri' ni yüzerek geçmiş ve Güney' e iltica etmişti.

Bugüne kadar Kuzey' den Güney' e iltica edenler, genellikle hududdaki riskler sebebi ile başta Çin olmak üzere üçüncü ülkeler üzerinden Seul' e ulaşmaya çalışıyordu. Yetkililer son bir ayda artan vakaların, Kuzey Kore' ye nükleer programı nedeni ile uygulanan uluslararası yaptırımlar sonucu olabileceğini kaydetti.

Kore' de 1950-1953 tarihleri arasında yaşanan iç savaş, uluslararası aktörlerin devreye girmesi ile Soğuk Savaş' ın ilk sıcak çatışmasına dönüşmüştü. Sonunda ABD ve NATO müttefikleri ile Çin ve Sovyet Rusya' nın desteklediği farklı taraflar Kore Yarımadası' nın kuzeyinde ve güneyinde iki ayrı devlet kurmuştu.