Amerika Birleşik Devlet'li yöneticiler, Kuzey Kore'nin Amerika Birleşik Devletler'ye ulaşma kapasitesindeki bir balistik füze geliştirme çalışmaları kapsamında güncel bir roket motoru denediğini açıkladı.

Açıklama, Washington ile Pyongyang arasındaki, Kuzey Kore'nin nükleer tabanca üretme programıyla ilgili kaosun yükseldiği bir zaman denk geldi.


Amerika Birleşik Devletlerin'de Donald Trump yönetimi, konuyu iktidar gündeminin en baş yerlerine yerleştirmiş durumda.

Uluslararası çaptaki öfkere karşın Kuzey Kore, kıtalararası nükleer başlıklı füze geliştirme nedeniyle füze denemelerine devam ediyor.

ÜRETİLECEK FÜZE ABD'YE ULAŞMA KAPASİTESİNE SAHİP OLACAK

BBC Türkçe'nin alınan bilgilere göre, bazı haber ajanslarına demeç veren ve adı verilmeyen Amerika Birleşik Devletl'li yöneticiler, son motor denemesinin Cuma günü test edildiğini ve şunun, ABD'ye ulaşabilecek kıtalararası balistik füze motorunun üretiminin bir aşaması olabileceğini belirtti.

HALİHAZIRDA GÜNEY KORE VE JAPONYA'YI RAHATLIKLA VURABİLİR

Kuzey Kore'nin hâlihazırda üretebildiği füzeler, ABD'nin askeri gücünün de bulunduğu Güney Kore ve Japonya'ya ulaşma kapasitesine sahip. fakat Kuzey Kore'nin, ABD'ye gönderilebilen füze geliştirmede ne aşamada olduğu bilinmiyor.