Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kuzey Irak'ta 13 Ağustos'ta gerçekleştirilen operasyonlarda iki ABD askeri yaşamını yitirdi, beşi yaralandı.

Yapılan açıklamada, konuyla alakalı soruşturmanın sürdüğü kaydedildi. DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanı Korgeneral Steve Townsend de yaptığı yazılı açıklamada, "DEAŞ karşıtı tüm koalisyon, bu kahramanlar için en derin taziyelerini iletmektedir." ifadesi kullandı.

Amerika'nın konuyla ilgili sert bir şekilde karşılık vermesi tahmin ediliyor. Öte yandan cenazelar ailelerine teslim edilmek üzere ülkelerine gönderildi. Operasyonlar devam ediyor.

DAHA ÖNCE AFGANİSTAN'DA SALDIRDILAR

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Afganistan’ın Kandahar ilinde Taliban’ın üstlendiği bir intihar saldırısında iki ABD askerinin öldüğünü açıkladı.

Pentagon Afganistan Masası Sözcüsü Adam Stump, AA muhabirine verdiği demeçte, Kandahar'da NATO konvoyuna düzenlenen intihar saldırısında 2 Amerikan askerinin öldüğünü belirtti.

ABD'nin Afganistan Kuvvet Komutanlığından ayrıntılı açıklamanın yapılacağını ifade eden Stump, konvoyda başka ölen ya da yaralanan olup olmadığına dair bilgi vermedi.

Taliban’ın üstlendiği saldırıda iki ABD askerinin haricinde 15 askerin daha öldüğü iddia ediliyor.