Başta Müslüman dünyası olmak üzere dünyadaki hemen hemen tüm kesimlerin tepkisini çeken Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv’deki büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma kararına IKBY yönetiminden en ufak bir eleştirinin gelmemesi dikkatlerden kaçmadı.

YÖNETİMDEN TEPKİ YOK AMA...

IKBY yönetiminden ses çıkmamasına karşın bölgedeki en önemli iki İslami partiden Trump'ın skandal kararına tepki geldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) en önemli iki İslami parti Komel ve Yekgirtu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" ilan etmesi kararının bölgede yeni sorunlar ortaya çıkaracağını savundu.

Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel) sözcüsü Dr. Abdullah Verti, konuya dair AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü başkent olarak ilan etmesi, tüm uluslararası ve Birleşmiş Milletler yasalarının ihlal edilmesi demektir. Kudüs şu anda işgal edilmiş bir kenttir. İsrail işgalci bir ülke olarak, Kudüs'ü işgal etmiş ve tek taraflı bir şekilde burayı başkent yapıyor." dedi.

Trump'ın Kudüs için verdiği kararın bölgedeki sorunları daha da karmaşık bir hale getirip, yeni sorunların çıkmasına neden olacağını dile getiren Verti, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kudüs, sadece Yahudiler değil, Müslüman ve Hristiyanlar için de kutsal bir kenttir. Orası sanki İsrail'in kentiymiş gibi hareket edilmesi elbette savaş ve çatışmayı da beraberinde getirecektir. İleride daha tehlikeli sorunların yaşanmasına yol açacaktır."

Bu kararın uygulamaya konulmasının önüne geçilmesi için uluslararası toplum ve İslam ülkelerini hareket geçmeye çağıran Verti, "ABD'nin bu karardan vazgeçmesi ve geri adım atması yerinde olacaktır." ifadesini kullandı.

Verti, kararın uygulanması halinde Müslümanlar nezdinde bir şeyin değişmeyeceğini dile getirerek, "Kudüs'ün her daim Filistinlilerin mülkü olacağını ve Müslümanların da kıblesi ve kutsal kenti olarak" kalmaya devam edeceğini vurguladı.

ÇOK YANLIŞ

IKBY'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na yakınlığıyla bilinen Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Genel Sekreter Yardımcısı Hadi Ali de Trump'ın Kudüs kararı hakkında şunları söyledi:

"Kudüs'ün Müslümanlar için ne kadar önemli olduğu aşikar ve herkes çok iyi biliyor. Peygamber efendimizin mekanıdır. Kudüs bizler için önemli olduğu kadar tüm insanlığın da mirasıdr. Kudüs hakkında alınan tüm siyasi kararlar da Müslümanlar dikkate alınmazsa bunun çok yanlış olacağı bilinmelidir. Müslümanların ilk kıblesidir bu kent. Bu yüzden tüm Müslümanlar Trump'ın kararını siyasi, dini ve insani olarak çok yanlış buluyor."

Yekgirtu Genel Sekreteri Bahaddin: İslam ülkeleri net bir tavır koyamadı

Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Genel Sekreteri Salahaddin Bahaddin, ABD tarafından Kudüs'ün "İsrail'in başkenti" olarak tanınmasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) de dahil olmak üzere İslam ülkelerinin "net bir tavır" ortaya koyamadığını belirtti.

Bahaddin, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Kudüs meselesinde IKBY dahil olmak üzere İslam ülkeleri farklı sebeplerden dolayı net bir tavır ortaya koyamadı. Bazıları tavır koymaktan çekindi ya da tehlikenin boyutunun farkında değiller." ifadelerini kullandı.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa, İslam ümmeti için önemli kutsal yerler arasında. Kutsallık da üzerinde pazarlık yapılacak bir durum değildir." diyen Bahaddin, "Bu karar yanlıştır ve İslam ümmetiyle Müslümanların kutsallığına da bir ihanettir. Aynı zamanda Hristiyanlar için de kutsal bir yerdir. Kudüs'ün İsrail'in başkenti yapılması, kendilerine dahi hizmet etmeyecektir. Mevcut barış sürecine bir darbe olup, çatışmaları artıracaktır." dedi.

Bahaddin, sözlerine şöyle devam etti:

"İsraillilerin kendileri bile kararın bu kadar hızlı verileceğini hiç düşünmemişti. Şahsen kendim ve partim olarak bu kararı kınıyorum. Müslümanların bu duruma sessiz kalacağını zannetmiyorum. Daha fazla çatışmaların çıkma ihtimali var."

Meseleye aklı selim bir şekilde bakılırsa, verilen kararın doğru olmadığının görüleceğini dile getiren Bahaddin, "Bu karardan vazgeçilmesi ve lağvedilmesini temenni ediyoruz. Müslümanların bu konuda ne hissettiklerini iyi bilmeleri gerekiyor. Ortadoğu'nun zaten biriken birçok sorunu var." değerlendirmesinde bulundu.