Güney Kore merkezli bir kripto para borsası bu sene ikinci kez yazılım korsanları tarafından saldırıya uğramasından sonra iflas başvurusunda bulunmakta olduğunu bildirdi. Güney Kore merkezli bir kripto para borsası bugün internet sayfası üzerinden yaptığı paylaşımda, kapanacağını ve busene ikinci kez yazılım korsanları tarafından saldırıya uğramasından sonra iflas başvurusunda bulunmakta olduğunu belirtti. Bu açıklama, Bitcoin ve diğer kirpto paraların işlem gördüğü borsalara yönelik güvenlik endişelerini yükseltti.

Youbit olarak tanınan borsa nisan ayında korsan saldırısına uğramış ve bu saldırıda 4 bin kadar Bitcoin hesaplardan ele geçirilmişti. Youbit'in internet sayfası tarafından yapılan bildiride bugün yerel saat ile sabah 4:35'te yeni bir saldırı meydana geldiğini ve toplam varlıklarının yüzde 17'sinin çalındığı ifade edildi.

Çalınan miktardan söz edilmesi de bütün müşterilerin kripto para varlıklarının yüzde 75 oranında kayıp yaşadığı açıklanarak, bütün işlemlerin durdurulduğu ve müşterilerin zararlarını en aza indirmeye çalıştıkları belirtildi. Kore İnternet Güvenliği Ajansı KISA tarafından yapılan bildiride, siber saldırılara karşılık verildiğini ifade ederek polis ve KISA yetkililerinin saldırıya ilişkin inceleme başlatıldığı açıklandı.

Diğer yandan, son dönemde sıkça gündeme gelen Bitcoin’le ilgili tartışmalar sürse de bu sanal ödeme türüyle satış yapan Türk işletme sayısı artıyor. Ülkemizde gayrimenkulden E-ticarete, perdeden kitaba kadar pek çok alanda bitcoin’le alışveriş yapılabiliyor. Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul eden işletme sayısı her geçen yıl artıyor. Türkiye’de şu anda 40-50 arasında işletme sanal para birimiyle ödeme alıyor.

5 BİTCOİN'E BİR DAİRE

Gayrimenkulde bitcoin’le satışa soyunan firmalardan biri Ankaralı Miavita. Projenin Yönetim Firması Sahibi Erdal Daldaban, satışlarda bitcoin de kabul ettiklerini belirterek, “Henüz satış yapmadık ama ilgilenenler var. Bir tüketici yurtdışından Japonya’dan, biri de yurtiçinden ilgileniyor. Dairenin büyüklüğüne bağlı olarak bitcoin bedeli belirliyoruz. 360 bin TL’lik bir daire 5.30 bitcoin fiyata sahip. Daire fiyatları 15.30 bitcoin’e kadar gidiyor” dedi.