Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, G20 Zirvesi dahilinde gerçekleştirecekleri görüşmede, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projelerini değerlendirecekleri açıklandı.

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, basın mensuplarına verdiği demeçte, 7-8 Temmuz'da Almanya'nın Hamburg şehrinde yapılacak 12. G20 Olağan Zirvesi'nde, Erdoğan ve Putin'in iki ülke arasındaki ortak enerji projelerini değerlendireceğini aktardı.

Yapımı süren TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı ve Akkuyu NGS projelerinde gelinen son durumun ele alınacağını vurgulayan Uşakov, "Her iki projede de bilhassa son zamanda kritik oranda ilerleme kaydedildi." açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS'ye dair ilk anlaşma, 2010 senesinde Rusya ile imzalanmıştı. Akkuyu'da kurulacak santral, 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak. Ortalama 20 milyar dolara yapılacak santralin ilk aşamasının 2023'e kadar işletmeye alınması tahmin ediliyor.

İstanbul'da geçtiğimiz sene ekim ayında imzalanan TürkAkım Anlaşması'yla her biri senede 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki doğalgaz boru hattının inşası planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından, Erdoğan ile Putin'in, iki gün önceki telefon konuşmasında Hamburg'da yapılacak G20 Zirvesi'nde yüz yüze görüşme hususunda mutabık kaldıkları öğrenilmişti.