Kremlin' in Sözcüsü olan Dimitri Peskov, Amerika Birleşik Devletleri’ nin yeni meyyidelerinin (yaptırımlarının) kanun dışı ve ümitsiz bir adım olarak gördüklerini ifade ederek, "Rusya’ nın menfaatlerini korumak adına yapılması gereken ne var ise yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sözcü Dimitri Peskov, Amerika Birleşik Devletleri' nin Başkanı olan Donald Trump' ın, Rusya, İran ve Kuzey Kore’ ye dönük yaptırımları ağırlaştıran yasa tasarısını imzalamasına dair gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

RUSYA KENDİ ÇIKARLARINI KORUYACAKTIR

Yeni yaptırımları, yasa dışı ve ümitsiz bir adım olarak gördüklerini vurgulayan Sözcü Peskov, "İran da dahil olmak üzere tüm ülkeler, bu hukuksuz yaptırımların karşısında kendi çıkarlarını korumaya çalışacaktır. Bunu anlayışla karşılamak gerekiyor." diye konuştu.

Rusya' nın da kendi menfaatlerini korumak adına gerekeni yapacağından kimsenin şüphe duymaması gerektiğinin altını çizen Peskov, "Yaptırımlar sonrasında, Avrupa’nın enerji güvenliği için de güvenilir bir ortak olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev de, dün yapmış olduğu açıklamada, Rusya’ ya yönelik yasalaşan yeni yaptırımlar nedeniyle ABD ile ilişkilerin düzelme ihtimalinin artık kalmadığını belirterek, "ABD, bu yaptırım hamlesiyle Rusya’ya yönelik tam kapsamlı bir ticaret savaşı başlattı." ifadelerini kullanmıştı.