Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud' un, Körfez' de devam eden Katar diplomatik krizi sebebi ile G20 zirvesine katılmayacağı bildirildi. Suudi Arabistan Kralı Selman' ın Katar krizi sebebiyle Almanya'da düzenlenen G20'ye katılmaktan vazgeçtiği açıklandı.

Alman haber ajansı olan  DPA'nın diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda Kral Salman ziyaretini Katar krizinde yaşanan gelişmeler sebebi ile iptal etti.

G20 ZİRVESİNE BİRÇOK DEVLET BAŞKANI KATILACAK

7-  8 Temmuz' da Hamburg' da yapılacak olan G20 zirvesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın yanı sıra, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi isimler de katılacak.

NE OLMUŞTU?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump' ın Suudi Arabistan' ı ziyaret etmesinden sonra, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya, Maldivler ve Mauritius, Katarla olan diplomatik ilişkilerini bitirmişti. 8 ülkenin de ortak sebebi Katar' ın terörü desteklediği ve İran ile işbirliği olarak bildirilmiş fakat uluslararası ilişkiler uzmanlarına göre Katar' a yönelik verilen bu ani ve sert kararların gerisinde daha başka nedenlerin yattığı anlaşılmıştı.