Denk Partisi, Lahey ve Rotterdam’da Kuzu ve Öztürk’ün atıldığı İşçi Partisi’nden (PvdA) ve başkent Amsterdam’da aşırı sağcı Geert Wilders’in partisi PVV’den daha fazla oy aldı.

LAHEY’de yüzde 8,1 ve Rotterdam’da yüzde 7,1 oy oranını yakalayan Denk Partisi, Lahey’de yüzde 6,4 ve Rotterdam’da yüzde 6,5 oy oranında kalan PvdA’dan daha fazla oy almayı başardı. Denk Partisi, Amsterdam’da yüzde 7,5 oy oranını elde ederken, yüzde 7,1 oy alan aşırı sağcı PVV’den daha fazla oy çıkardı.

PVDA YERİNE TERCİHİNİ DENK'TEN YANA KULLANDI

Seçmen, sadece büyükşehirlerde değil bazı diğer şehirlerde de özellikle son yıllarda farklı etnik kökenlerden oluşan azınlıkların güvenini kaybeden PvdA yerine tercihini Denk’ten yana kullandı.

Hollanda genelinde 205 bin oy alarak ikisi Türk, biri Fas asıllı 3 milletvekili çıkararak tarih yazan Denk Partisinin en çok oy aldığı şehir yüzde 8,1 ile Schiedam şehri oldu.

Denk Partisi, bir önceki seçimlerde PvdA’dan seçilen milletvekilleri Kuzu ve Öztürk’ün partinin uyum politikasını onaylamadıkları gerekçesiyle ihraç edilmelerinin ardından kurulmuştu. Son yıllarda Hollanda’da Müslüman ve Türk karşıtlığının giderek artması üzerine sesi duyulmayan insanların taleplerini dile getirebilmek için siyasi arenaya giren Denk’in katıldığı ilk seçimde milletvekili çıkarması önemli görülüyor.

 

Kaynak: Haber7