Kosova Merkez Seçim Komisyonu (KQZ) Başkanı Valdeta Daka, yağtığı medya  toplantısında seçime katılım ve partilerin oy oranlarını belirtti.

KQZ' nin açıkladığı gayrı resmi sonuçlara göre, Kosova Demokratik Partisi (PDK), Kosova' nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Kosova İçin Girişim (NİSMA) liderliğinde "PAN" ittifakı oyların yüzde 33,74' ünü alarak 39 milletvekili çıkardı.

"PAN" ittifakını, oyların yüzde 27,49' unu alarak 32 milletvekili çıkaran Kendin Karar Al Hareketi ve yüzde 25,53'ünü alarak 29 milletvekili çıkaran Kosova Demokratik Birliği (LDK), Yeni Kosova İttifakı (AKR) ve Alternatif Partisinden oluşan ittifak izliyor.
Sırp Listesi seçimde yüzde 6,12 oy oranı ile 9 milletvekili çıkarırken, Sırp Liberal Partisi (SLS) yüzde 0,49 ile 1, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) yüzde 1,08 oy oranı ile 2 milletvekilini meclise gönderdi.

İKİ AYRI KUTLAMA YAPILMIŞTI

11 Haziran gecesi sandıktan çıkan sonucun büyük ölçüde belli olmasıyla başkent Priştine'de "PAN" ittifakı destekçileri ile yalnız başına girdikleri seçimde önemli bir oy oranı elde eden Kendin Karar Al Hareketinin destekçileri iki ayrı kutlama yapmıştı.
Seçimde, 19 siyasi parti, 5 ittifak ve 2 sivil inisiyatiften 971 milletvekili adayı 120 üyeli meclise girebilmek için yarışmıştı.