Kosova'da yapılan erken genel seçimde oyların yüzde 90'ının rengi belli olurken, gayriresmi neticelerin gösterdiği kadarıyla en yüksek rey oranına sahip parti Kosova Demokratik Partisi (PDK), Kosova'nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Kosova İçin Girişim (NİSMA) taraflarından mürekkep "PAN" ittifakı galibiyetini duyurdu.

Kosova Merkez Seçim Komisyonunun (KQZ) ilan ettiği gayriresmi neticelere göre, vatandaşlar tarafından reylerin yüzde 34,65'i verilen "PAN" ittifakı, diğer ittifak ve politik partileri geçmiş durumda.

"PAN" ittifakını takiben verilen oyların yüzde 26,59'unu karşılayan “Kendin Karar Al Hareketi” ve yüzde 25,82'sini oluşturan Kosova Demokratik Birliği (LDK), Yeni Kosova İttifakı (AKR) ve Alternatif Partisinden meydana gelen birliktelik takip ediyor. Sırplardan meydana gelen oluşum ise yüzde 5,6 oy miktarı ile dördüncü sırada.

KOSOVA TARİHİNDEKİ EN ÖNEMLİ SEÇİM

Sandıktan gelen haberler oyların büyük miktarda belli olmasıyla başkent Priştine'de "PAN" ittifakına oy verenler ile tek başına katıldıkları seçimde atılan oyların mühim bir miktarını edinen “Kendin Karar Al Hareketi”ne oy verenler iki farklı merasim düzenledi.

"PAN" bileşiminin İskender Bey Meydanı'nda organize ettiği törende halka hitap eden AAK Genel Başkanı ve ittifakın başbakan adayı Ramush Haradinaj, bu genel seçimlerin Kosova tarihinde en önemli süreç olduğunu ifade ederek, "Galibiyetimiz hepimiz için hayırlı olsun. Kosova'da yapmamız gereken birçok iş var" sözleriyle düşüncelerini belirtti.