Üç Ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin yaptığı ortak açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd bin Raad el-Hüseyin'in, "Katar ile siyasive ekonomikbağlantıları koparma kararının insan hakları üstündeki olası tesirleri hususunda endişe ettiği" yönündeki demeci ele alındı.

"BM'NİN AÇIKLAMASI ÜZÜCÜ"

Verilen demeçte, "BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile insan haklarının güvence altına alınması ve söz konusu savların doğruluğunun incelenmesi hususunda iletişime geçilebileceği bir esnada bu şekilde bir açıklamanın olması üzüntü vericidir." sözlerine yer verildi.

"KATAR İLE İLİŞKİLERİ KESMEK EGEMENLİK HAKKIMIZDIR"

"Katar ile bağlarının koparılması bir egemenlik hakkıdır ve adı geçen  ülkelerin terör ve radikalizm tehdidi önünde ulusal güvenliğini korumayı hedeflemektedir." denilen demeçte, ablukadan zarar görenlerin hallerini gözeten bir dizi önlem alındığına vurgu yapıldı.

Katar'la siyasi bağlarını koparan ülkeler, ablukayla istenilen "güvenliğin korunması, terörle mücadele ve bölge halklarının refahının güvence altında tutulması" amaçlarına ulaşılması dair, alakalı kurumlarla çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

BM YÜKSEK KOMİSERİ HÜSEYİN NE DEMİŞTİ?

Hüseyin geçtiğimiz gün, Katar'la siyasi bağların koparılması kararının, insan hakları üzerindeki tahmini tesirleri hususunda endişe ettiğini söylyerek, "BAE ve Bahreyn'in, Katar'a sempati besleyen ya da kendi hükümetleri tarafından alınan kararlara karşı olduğunu belirten vatandaşlarını hapis ve para cezası ile tehdit ettiğini duymaktan son derece rahatsızlık yaşıyorum çünkü bu, ifade özgürlüğünün net bir şekilde ihlali anlamı taşıyor." değerlendirmesini yapmıştı