“KÖRFEZ KRİZİ İSRAL İÇİN ALTINDAN BİR ŞANS!”

Gazetede ‘Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın Katar ile diplomatik bağının sonlandırılması, İsrail’in Ortadoğu siyasetindeki düzeni faydası yönünde farklılaştırmak adına tarihi bir şanstır.” ifadelerine yer verildi.
Jerusalem Post Gazetesi’nde, Suudi Arabistan ve Katar’ın ilişkilerindeki gerginliğin Katar’ın izolasyonunu sağladığını ve bunun Suudi – İsrail işbirliğine katkıda bulunduğu dile getirildi.

“KATAR’IN İZOLASYONU, FİLİSTİN’İN YALNIZLAŞTIRILMASIDIR”

Suudi Arabistan merkezli, Hamas’ın ortak düşman olarak görülmesi yönündeki talebin, Kuzey Afrika’dan Körfez’e kadar tüm Arap devletleri arasında yayılacağının belirtildiği haberde, Filistin’in Araplar nezdinde alttan altta yalnızlaştırılmasının sağlanacağını vurguladı. Arap medyasında günden güne beliren Hamas karşıtı yayınların bunun en büyük delili olduğunu belirten gazete, Hamas karşıtı kamuoyunun oluşturulması işinin ustalıkla yürütüldüğünü dillendirdi.

“İSRAİL İLE İŞBİRLİĞİ YAPILMASI KAÇINILMAZDIR”

Hamas karşıtı yayınların İsrail’e sempati beslenmesini sağlayacağının savunulduğu habere göre, Katar’ın eninde sonunda Hamas’a desteğini çekeceği ve dünya kamuoyunda Hamas’ın bir “terör örgütü” olarak tanınmasının İsrail’in elini kuvvetlendireceği açıklandı. Nihayetinde, bölgesel istikrarın sağlanması amacıyla, bölge ülkelerinin İsrail ile işbirliği yönündeki adımlarını hızlandıracakları öngörüldü.

İsrail’in uluslararası ilişkilerde artık bir baskı odağı olarak nitelendirilmekten vazgeçildiğinin belirtildiği haberde, mevcut krizin de bu yönde katkı sağlayarak İsrail’in faaliyetlerinin odak noktası olmamaktan fayda sağlayacağı ve Körfez’deki sorunların İsrail – Filistin sorununu unutturacağı yönünde fikir beyan edildi.