Birçok Arap Devleti’nin takiben Moritanya da Katar ile aralarındaki diplomatik bağları sonlandırdıklarını açıkladı.

Moritanya İslam Cumhuriyeti resmi yayın organının (AMI) açıklamasına göre, Katar’ın bölge ülkelerini tehlikeye düşüren siyaset tarzından vazgeçmemesi nedeniyle diplomatik ilişkilerin geçici bir süreliğine askıya alındığı ilan edildi.

Dışişlerinin yaptığı beyanatta Moritanya İslam Cumhuriyeti’nin daima Arapların çıkarlarından yana duruş sergilediği yönünde açıklamada bulunuldu.

Öte yandan sunulan açıklamada, Katar’ın Araplar tarafından belirlenen ortak fikirlere karşı çıktığı ve Araplar arasında uyumsuzluğa, ortak duruşa halel getiren politikalar takip etmesine yönelik bir tepki olarak diplomasi yollarının kapatıldığı belirtildi.

KUZEY AFRİKA VE KÖRFEZ'DE BULUNAN ARAP DEVLETLERİ FARKLI GÖRÜŞTE

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen, Katar ile diplomasi yoluyla ilişki kurmayı sağlayan bağlarını kaldırmış, ülkelerinde bulunan Katar diplomatlarının 48 saat içinde Katar’a dönmeleri uyarısında bulunmuşlardı.

Ürdün ise Katar ile aralarındaki diplomatik ilişkileri bütünüyle askıya almaktansa diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürmüş ve Katar merkezli El-Cezire televizyonunun Ürdün’de bulunan yerel şubesinin faaliyetlerine son verilmesi kararı almıştı.

Körfez’deki Arap ülkelerinin aksine Kuzey Afrika devleti Fas, Körfez ülkelerinin Katar politikasına bir tepki olarak Fas Kraliyet Havayolları tarafından yapılan açıklamada ise, Katar ile diplomatik ilişkisini kesen ülkelerin Doha üzerinden aktarmalı sefer yapmasının engellendiğini duyurmuştu. Fas gibi Cezayir de, diplomatik ilişkilerin sürdürülmesinin elzem olduğunu belirtmiş ve taraflara itidal çağrısında bulundu.