Cibuti Dışişleri Bakanlığı, Körfez'de vuku bulan olaylara yönelik nihai kararının Katar'la diplomatik bağların seviyesini düşürmek olduğunu beyan etti.

Varılan karara gerekçe olarak, terörist ve aşırılıkçı faaliyetlere karşı şiddetle duruş sergileyen uluslararası uzlaşının bir parçası olarak meydana gelen Katar karşıtı koalisyonda yer almak yoluyla destek sunmak olarak ifade edildi.

Ayrıca sunulan beyanatta, krize taraf olan ülkelerin diyalog yoluyla sorunu çözmesinin elzem olduğu ifade edildi. Diplomatik ilişkilerini en alt düzeye çeken ve bununla birlikte diyalog çağrısında bulunan ülkenin bu yöndeki eylem ve söylemi Katar’ın diplomatik çevrelerinde şaşkınlık uyandırdı.

BENZER VE DAHA AĞIR KARARLARI BİRÇOK ÜLKE ALDI

5 Haziran Pazartesi günü Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, bilhassa Mısır’da Müslüman Kardeşler, Filistin’de Hamas’ın kastedildiği teröre desteğin önünü almak sebebiyle açıklanan Katar’a diplomatik ambargo kararına uyulduğu açıklanmıştı. Libya, Yemen ve Maldivler de Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmiş, Mauritis ve Marutiania'nın da aynı kararı alması sonrasında Ürdün de Katar ile arasındaki bağlarının seviyesini alçaltmıştı. Komorlar ise Çarşamba günü Katar'la diplomatik bağlarına son vermişti.