Kyodo ajansının haberine göre, Bakanlıktan yapılan açıklamada, 8 Kuzey Korelinin geçen cuma Ulleung Adası yakınlarında içinde bulundukları balıkçı teknesinin motorundaki arıza nedeniyle sürüklenirken kurtarıldığı belirtildi.

Açıklamada, balıkçıların ülkelerine geri dönmek istedikleri kaydedildi. Fakat şu diplomatik çalışmalar devam ediyor sorunlar çözüldükten sonra balıkçılar ülkelerine dönebilir.

Ülkelerine iade edilen balıkçıların teknesine Kuzey Koreli bir çekme botu ve bir devriye gemisi iki ülke arasında fiili sınır kabul edilen Kuzey Kore sınır hattı boyunca eşlik etti.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın Kuzey Kore Devlet Güvenlik Bakanlığı, Halk Güvenlik Bakanlığı ve Merkezi Kamu Savcılığının beraber gerçekleştirdiği beyannamede , Pyongyang hükümeti Park'ı ve dönemin Ulusal İstihbarat Servisi (NIS) eski şefi Lee Byoung Ho'yu Kim'i öldürmek ve öldürmeye teşebbüs ile suçladı. Kuzey Kore iktidarı, her iki yetkilinin ve vatan hainlerinin "idamla cezalandırılacağını" belirtti.

Gerçekleştirilen beyannamede, Park'ın Lee'ye Kuzey Kore liderinin iktidardan uzaklaştırılması için suikast dahil her türlü yönteme başvurulması için talimat verdiğine dair Japon basınında yer alan belirtilen haberlerin ardından geldi.