Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve 1 milyonu aşkın insanın mülteci durumuna düşmesine sebep olan çatışmalarda bu sene 60 kadar çocuk öldürüldü.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki şiddet olaylarının 2017 senenin ilk beş ayında 60 çocuğun hayatına mal olduğu ifade edildi.
Ülkede kurulan Birleşmiş Milletler Komisyonu’nun yaptığı incelemelere göre, Kongo’nun iç kesimlerinde yaşanan çatışmalarda 60 kadar çocuğun öldürüldüğü, 50’sinin de yaralandığı tespit edildi.

1 SENEDE YÜZLERCE ÖLÜ, 1 MİLYON MÜLTECİ

BM raporunda yer alan Kongo Demokratik Cumhuriyeti Temsilcisi Maman Sidiku’nun değerlendirmelerinde, silahlı örgüt üyelerinin ordu birlikleriyle aralarındaki çatışmalarda çocukları rehine olarak istismar ettiği ifade ediliyor. Çocukların gözetilmediğini belirten Siduku, güvenlik güçleriyle silahlı örgütler arasındaki çatışmaların devasa boyutlara ulaştığını dile getiriyor.

Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları, iç kesimlerde Ağustos ayında başlayan ve bugüne değin devam eden çatışmaları incelenmesi için Birleşmiş Milletler’in desteğini arıyor.

Kamuina Nsapu adını taşıyan silahlı örgüt, 2016 senesinin Ağustos ayında polislerce infaz edilen Kamuina isimli örgüt liderinin öcünü alma adına ülkenin iç kesimlerinde çatışmalar çıkarıyor. Birleşmiş Millet raporlarına göre, saldırılar sebebiyle bugüne değin yüzlerce insan ölürken, bir milyon kişinin göç etmesi söz konusu.