Kolombiya'da yönetim ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında barışın sağlanmasından sonra, Birleşmiş Milletlere (BM) verilen ortalama 9 bin silah, BM temsilcileri tarafından denetlenerek başkent Bogota'nın kuzeybatı bölgesinde yer alan Funza’da BM’ye ait depolarda hazırlanan bir törenle imha edildi.

Törene Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile BM Kolombiya Misyon Şefi Jean Arnault da iştirak etti.

FARC İSMİNİ VE LOGOSUNU DEĞİŞTİRDİ

Silah bırakarak siyasi alanda faaliyet göstermeye karar veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ismini ve logosunu değiştirdi.

FARC adını "Halk İçin Alternatif Devrimci Gücü" olarak değiştirirken, kısaltması FARC olarak kaldı.

FARC, partinin logosu olarak da "kırmızı gül" seçti.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması kapasamında silah bırakma aşamasına, bütün militanlar toplanma alanlarına vardıktan sonra 1 Mart'ta geçilmişti. FARC, 17 Mart'ta ilk 140 silahını BM Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizmasına teslim ederek, 50 seneyi aşan çatışma geçmişinde ilk defa silah bırakmıştı.
Af tartışmaları ve örgüt üyelerine düzenlenen suikastların bir süre geciktirdiği sürecin neticesinde, Guajira yönetim bölgesine bağlı Fonseca kenti kırsalındaki Pondores toplanma alanında yapılan ve Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un katıldığı törenle örgütün silahlarının yüklü olduğu son konteyner de kamptan çıkarılmıştı.