Santos yayınladığı video mesajında, 2010 senesindeki seçim sırasında, Odebrecht firmasının, reklam giderleri için 400 bin dolar mali desteğinin bilgisi dışında olduğunu ifade ederek Kolombiya halkından özür dilediğini söyledi.

Olaydan yeni haberdar olduğunu ileri süren Santos, "Hiçbir şekilde yaşanmaması gereken ve benim yeni haberdar olduğum bu utanç verici olaydan dolayı derin üzüntü duyuyor ve Kolombiya halkından af diliyorum." dedi.

ETİK NORMLARA AYKIRI BİR DURUM

Santos, söz konusu olayı kesinlikle onaylamadığını kaydederek, "Olay, kampanya döneminde ısrarla savunduğum etik normlara aykırı bir şekilde benim bilgim dışında gerçekleşmiştir." ifadesini kullandı.

Devlet Başkanı Santos'un seçim kampanyası sorumlusu Roberto Prieto, Odebrecht'in 2010 senesinde seçim posterlerinin basımı için 400 bin dolar maddi destek sağladığını ileri sürmüş, ancak Santos'un ödemeden haberdar edilmediğini açıklamıştı.

Brezilyalı inşaat firması geçen sene ABD Adalet Bakanlığıyla yaptığı anlaşmada, Latin Amerika ülkelerinde inşaat ihaleleri almak için yetkililere toplam 800 milyon dolar rüşvet ödediğini kabul etmişti.

 

Kaynak: Sabah