Yemen'de kolera hastalığı sebebiyle yaşamını yitirenlerin miktarı 974'e çıktı. Yemen’deki insanların ölümünün önüne geçilemiyor. Salgına kapılanların ve hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen'deki kolera hastalığı nedeniyle yaşamını yitirenlerin miktarının 974'e çıktığı bilgisi paylaşıldı. Bu rakam üç gün önce 600 civarında seyrediyordu.

Dünya Sağlık Örgütü Yemen şubesinin internetteki sayfasından dünyaya sunulan bilgilendirme metninde, 27 Nisan'dan beri süregelen Yemen'in 20 vilayetinde ortaya çıkan salgın sebebiyle hayatını kaybedenlerin miktarının 974'e yükseldiği bilgisi paylaşıldı.

HER HAFTA EN AZ 100 KİŞİ KOLERADAN ÖLÜYOR

Sunulan bildirimde, Yemen sınırları içerisinde bulunan 135 binden fazla insanda kolera virüsünün olabileceği ifade ediliyor.
Yemen'de iki seneden fazla zamandır sürmekte olan askeri bunalım ve iç savaş sebebiyle ülke içinde göçe zorlanmış takriben 3 milyon insan, temiz içme suyuna erişilememesi ve çöplerin toplanamaması neticesinde her geçen gün koleraya yakalanma tehlikesiyle yüz yüze bulunuyor. 23 Mayıs günü kolera virüsünden mustarip olarak vefat edenlerin sayısı 350 iken, bir hafta geçmesiyle birlikte 473 kişiye yükselmişti. Günümüz itibariyle bu sayı bine yaklaşmakta.