ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyon; Hizbullah, Suriye rejimi ve DEAŞ arasındaki anlaşma gereği Lübnan hududundan Suriye'nin doğusuna doğru ilerleyen DEAŞ konvoyu dahil belirledikleri her yerde terör örgütü unsurlarını vurabileceklerini aktardı.

Koalisyon Sözcülüğü, AA muhabirinin, Suriye-Lübnan hududundan Suriye'nin doğusuna doğru hareket eden DEAŞ konvoyu hakkındaki sorusu üzerine yazılı açıklamada bulundu.

Koalisyon yaptığı açıklamada Hizbullah, Suriye rejimi ve DEAŞ arasında yapılan ve Lübnan-Suriye sınırındaki örgüt unsurlarının otobüslerle Suriye'nin doğusuna taşınmasını öngören anlaşmanın tarafı olunmadığına vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamada, "DEAŞ küresel bir terör örgütüdür ve başka birileriyle anlaşmak için teröristleri bir yerden başka bir yere taşımak kalıcı bir çözüm değildir. Bu tam da koalisyonun Suriye'deki askeri eylemlerinin niye gerekli olduğunu ortaya koyuyor." ifadesine yer verildi.

KONVOYA GİDEN DEAŞ ARAÇLARI VURULDU


Bahsi geçen konvoyun koalisyon tarafından henüz vurulmadığı, yalnızca konvoya doğru ilerleyen ve DEAŞ'a ait olduğu belirleyen bazı araçların vurulduğu belirtilen açıklamada, daha fazla DEAŞ militanı taşınmasını engellemek için konvoyun yolu üzerinde Ebu Kemal ile Hamayma bölgesi arasındaki yolun vurulduğu bildirildi.

Daha önce Hizbullah, Suriye rejimi ve DEAŞ'ın, Lübnan-Suriye sınırındaki DEAŞ militanlarının otobüslerle Suriye'nin Irak sınırında DEAŞ kontrolündeki bölgelere gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardıkları açıklanmıştı.