KKTC'de Aşırı Sıcaklar Sebebiyle 'Dışarıda Çalışmaya' Kısıtlama

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) aşırı sıcaklar sebebiyle 5 Eylül Cumartesi gününe kadar 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıda çalışma yasağı getirildi.

KKTC'de Aşırı Sıcaklar Sebebiyle 'Dışarıda Çalışmaya' Kısıtlama

KKTC'de Aşırı Sıcaklar Sebebiyle 'Dışarıda Çalışmaya' Kısıtlama

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen yazılı açıklamaya bakıldığında, ülkede sıcaklıkların 45 derecenin üstünde olan aşırı sıcak sebebiyle 5 Eylül tarihine kadar 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıda çalışma yasağı getirildi.

Bakanlık, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ile Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği ile fikir alışverişi yaparak dışarıda çalışma saatlerini sabah 07.00-11.00 ile öğleden sonra 16.00-20.00 arası veya 17.00- 21.00 arası olarak düzenledi.

Çalışan insanların ve vatandaşların yasağa aykırı bir vaziyet durumunda Bakanlığa bağlı Alo 102 İhbar Hattı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sosyal medya hesaplarına ihbar edebileceği kaydedildi.

İhbarların Bakanlık aracılığıyla değerlendirileceği ve yasağa riayet etmeyen işverenlere alakalı yasal mevzuat kapsamında yaptırım uygulanacağı belirtildi.

KKTC Meteoroloji Dairesi, hafta içinde hava sıcaklığının 45 dereceye kadar yükseleceğini açıklamış, meydana gelebilecek negatifliklere karşı görevliler ve vatandaşlara gereken önlemleri almalarını önermişti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR