KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta açmaza giren görüşmelerin tekrardan ele alınabilmesi adına BM Genel Sekreteri Guterres’in daveti üzerine New York’a uçtu. Akıncı, görüşmeler kapsamında yeni şartların öne sürülmesinden yana olumlu bir tavırları olmadığını açıkladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile ertesi gün üçlü buluşmada görüşeceği New York'a uçmak üzere Ada'dan yola çıkı.

KIBRIS’TA YAPAMADIKLARINI NEW YORK VE CENEVRE’DE DE YAPAMAZLAR

Cumhurbaşkanı Akıncı, Ercan Havalimanı’nda sunduğu basın açıklamasında, New Yorktaki görüşmelerdeki maksadın anlaşmazlıkların çözülmesi ve Cenevre yolundaki tıkanıklığın giderilmesi olduğunun altını çizerek, “Biz New York’a hedeflerimizi gözeterek yolculuk ediyoruz, diliyorum ki Rum tarafı da geçmiş görüşmelerimizi hasıraltı ederek karşımıza çıkmaz” dedi.
New York’a anlaşmanın halihazırda kabul edilen maddeleri haricindeki anlaşmazlıkların aşılması amacıyla gitmekte olduklarını belirten Akıncı, “Görüşmeler bunca zamandır yürütülüyor, şimdi yeni şartlarla karşımıza çıkmalarının mantıkla bir ilgisi var mı, bu koşullar üzerinde Kıbrıs’ta anlaşılmadığı gibi New York ve Cenevre’de de anlaşamayız.” İfadelerini kullandı.